امروز: سه شنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۶

اوقات شرعی

پربننده ترین ها

پر بحث ترینها

سرویس : سیاسی
زمان : ۱۳۹۵/۹/۲۳ - ۰۹:۴۶
شناسه خبر: ۴۲۵۰۳۹
 
سعید جلیلی در زاهدان:
بیش از "تحریم های فلج کننده" ، "تقلید های فلج کننده" و "تحلیل های فلج کننده" جای نگرانی دارد
عضو شورای امنیت ملی در دانشگاه سیستان و بلوچستان گفت: برخی می گفتند "اگر با آمریکا تند صحبت نکنیم مشکلات برطرف می شود" اما در واقع ذات استکبار با کشورهایی که می خواهند خودشان پیشرفت کنند مشکل دارد. فرجام این الگوی استکباری باعث می شود فردی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا پیروز شود که نام کتاب تبلیغاتی انتخاباتی اش " آمریکای فلج" است و اذعان مردم آمریکا را بدنبال خود دارد.

به گزارش مطالبه گر دکتر سعید جلیلی که در به دعوت بسیج دانشجویی با موضوع " اعتماد به خدا یا اعتماد به کدخدا " با دانشجویان به گفت و گو نشست.

وی در این همایش که به دعوت بسیج دانشجویی دانشگاه سیستان و بلوچستان و بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان انجام شده بود ضمن تبریک هفته وحدت و ولادت حضرت رسول، این سئوال را مطرح کرد که: چگونه می توان نام خود را در زمره همراهان پیامبر قرار داد؟

وی گفت: به صراحت قرآن اگر مرزبندی خود را با دشمنان پیامبر ندانیم نمی توانیم مودت و هم افزایی درونی و نیز مقابله برون مرزی را داشته باشیم.

جلیلی در ادامه به آیه 29 سوره فتح اشاره کرد و گفت: بر اساس این آیه ، پیشرفت و هم افزایی ایجاد شده بر مبنای تعالیم پیامبر دوستان را دچار شگفتی خواهد کرد و دشمنان را دچار عصبانیت.

وی به سابقه دشمنی ها با انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: غربی ها و بخصوص انگلیس بخوبی می دانند که اینجا یک تعالی بزرگ روی داده که عادی نیست. آنها بهتر از ما می دانند که هر چه در توان داشتند برای مقابله بکار بردند اما موفق نشدند.

وی همچنین به حرکت های انقلابی دیگر در جهان اشاره کرد و گفت: استکبار توانست همه آنها را کنترل کند اما درمورد ایران فهمیده اند که این شجره خبیثه ای نیست که بتوان با رقابت آن را از صحنه خارج کرد و برای همین هم حاضر می شوند 18 روز مداوم مذاکره کنند. چون استکبار در ذات خود از پیشرفت دیگران عصبانی می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه امام صادق در ادامه افزود: آنچه که امروز بیش از "تحریم های فلج کننده" جای نگرانی دارد "تحلیل های فلج کننده" و "تقلید های فلج کننده" است. باید توجه داشت تا مرزبندی امت پیامبر بدرستی انجام شود تا کسانی نتوانند ضعف دشمن و قدرت ما را بپوشانند. میزان قدرت گرفتن هر امتی به میزان استجابت دعوت پیامبر است.

وی افزود: در گذشته باید هزاران میلیارد هزینه می کردیم تا بفهمانیم دموکراسی از منظر انگلیس چگونه است اما امروز نخست وزیر این کشور بر روی عرشه ناو جنگی با دیکتاتورها عکس می گیرد و ایران را تحدید می کند. این اظهاراتش بیشتر شبیه استند آپ کمدی است.

دکتر جلیلی با طرح این پرسش که "چرا نخست وزیر انگلیس تا این حد از اقتدار ملت ایران عصبانیست؟" گفت: او تمام سوابق دولتش با ما را مرور کرده خوب می داند که چه ها کرده اما تا امروز به در بسته خورده است.

در ادامه دانشجویان شعار های مرگ بر آمریکا و مرگ بر انگلیس سر دادند. سپس دکتر جلیلی به سئوالات دانشجویان حاضر در جلسه پرداخت.

وی در پاسخ به سوالی درباره چرایی به نتیجه نرسیدن برجام توضیح داد: در سال 82 که آقای روحانی مسئول گفت و گوها بودند پیشنهاد کردند برای اعتماد سازی دست به تعلیق داوطلبانه بزنیم. اما در دولت بعد آنها گفتند تعلیق موقت باید منجر به "تعطیلی" و "تخریب" بشود. بعدها معلوم شد که آمریکایی ها در مذاکرات بعدی نیز همین هدف را دنبال می کنند و اعتماد سازی بهانه است. آنچه که سنگین است تکرار تجربه های غلط است. در سال 92 نیز دوباره "اعتماد سازی" شروع شد.

وی ادامه داد: باید در دانشگاه ها سند برجام بطور دقیق بررسی شود. تا از تکرار تجربه های تلخ جلوگیری شود. باید دوره های برجام خوانی بوجود آید تا معلوم شود مثلا اینکه با بتوانیم پس از برجام نفت خود را بفروشیم اما پولمان حصر در بانک های خارجی باشد به نفع چه کسی است؟

جلیلی در پاسخ به سئوال یکی از دانشجویان که پرسیده بود آیا کسانی که پا روی پرچم آمریکا نمی گذارند "نجس سیاسی" هستند؟ گفت: منطق استکبار هر روز نو می شود. عده ای می گویند اگر با کدخدا تند صحبت نکنیم مشکلاتمان حل می شود درصورتی که در 28 مرداد سال 32 کسی مرگ بر آمریکا نمی گفت اما نتیجه چه شد؟

وی ادامه داد: منطق استکبار همین است و فرجام آن این است که فردی که امروز به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب شده کتابی را برای انتخابات می نویسد که نامش "آمریکای فلج" است. و مردم آمریکا با رای خود اذعان می کنند که آمریکا چنین است.

وی افزود: در چنین شرایطی دانشگاه ها باید تصمیم بگیرند می خواهند با کسانی که چهره آمریکا را بزک می کنند چگونه رفتار کنند.

سعید جلیلی در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان که پرسیده بود " آیا برای آمریکا بهتر نبود با عمل به تعهداتش چهره خود را نزد ملت ایران ترمیم می کرد؟" گفت: برای تحلیل رفتار هر تمدنی باید با چهار چوب فکری همان تمدن به تحلیل پرداخت تا مثلا بدانیم نظر ملت ها در چهارچوب تفکر غرب چه جایگاهی دارد!

وی در ادامه به ذکر مثالی پرداخت و گفت: آقای "ژان لاک" که به ما بعنوان پدر آزادی معرفی می شود یکی از بزرگترین سهامداران شرکت های برده داری در آمریکا بوده است و خودش بصراحت می گوید: "دولت یک کارویژه دارد و آن حفظ مالکیت است ولی در وضع طبیعی دیگران حقی ندارند"

وی همچنین خطاب به مسئولان گفت: واقع بینی این است که بدانیم چرا انگلیسی که با شما این تعهدات را امضا کرد، امروز اینگونه رفتار می کند.

در ادامه یکی از دانشجویان منتقد به ایشان برای طرح سوال دعوت شد و گفت: آقای جلیلی ما همان اصلاح طلبانی هستیم که از ابتدا مخالف رابطه با آمریکا بودیم و شما همان اصولگرایانی که از ابتدا موافق رابطه بودید. امروز هم اگر می گویید آمریکا دشمن است آن را می پذیریم اما چرا چین و روسیه قطعنامه های شورای امنیت را وتو نکردند. شما باید پاسخگوی دیپلماسی ضعیفتان باشید که منجر به قطعنامه ها شد. چرا به برجامی که توسط رهبری امضا شده و هنوز باطل نشده انتقاد می کنید؟

سعید جلیلی نیز در پاسخ گفت:شما سه نکته را مطرح کردید؛ اولا باید ببینیم اینکه کسانی از چپ و یا راست ادعاهایی را در اول انقلاب مطرح می کنند و بعد کاملا عوض می شوند بخاطر عوض شدن آمریکا است یا اینکه این افراد در شاخص هایشان دچار اعوجاج شده اند.

وی افزود: معیار منافع انقلاب و کشور است و روسیه و چین هم با همین معیار اگر در جایی رفتار درست داشته باشند نمره مثبت می گیرند و اگر در جایی رفتار غلط داشته باشند نمره منفی می گیرند.

وی ادامه داد: نکته دومی که مطرح کرده اید قطعنامه ها بود. سه تا از این قطعنامه ها مربوط به قبل از مسئولیت بنده است و در زمانی تصویب شد که آقای ظریف نماینده ایران در سازمان ملل بوده اند. قطعنامه آخر نیز درست در روزی به تصویب رسید که آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد همه مسائل ما با ایران حل شده است.

جلیلی گفت: شما می بینید از سال 89 به بعد که نتوانستند علیه ما قطعنامه ای تصویب کنند آمریکا به سراغ تحریم های یکجانبه رفت.

وی همچنین ادامه داد: در مورد نکته سوم یعنی امضای رهبری باید گفت که اولا امضای رهبری با 28 شرط و ملاحضه از جمله درمورد روزنه های توافق انجام گرفت. دوما باید مسئولین برجام پرسید که چرا با وجود معیت رهبری نتوانستند جلوی تصویب قانون ISA را که مربوط به زمان ریاست جمهوری آقای هاشمی رفسنجانی است بگیرند؟

در ادامه مراسم و پس از شعارهای مداوم حضار یکی دیگر از دانشجویان منتقد به پشت تریبون دعوت شد و گفت: آقای جلیلی مواضع تند شما بر ضد برجام همراستا با رژیم صهیونیستی و سعودی و همراستا با لابی ipac قرار دارد. شما حق انتقاد از برجام را ندارید زیرا شما مذاکرات هسته ای را با کلاس فلسفه اشتباه گرفته بودید.

دکتر سعید جلیلی ضمن تشکر از صراحت این دانشجو پاسخ داد: مباحث شما در مورد نتانیاهو دچار تعارض است. باید پاسخ دهید که نتانیاهو از کجای برجام ناراحت است؟ از بتن ریزی راکتور اراک؟ از جمع شدن سانتریفیوژها؟ یا از ادامه تحریم ها؟

وی در انتقاد به نحوه مذاکره وزارت خارجه گفت: این نحوه مذاکره باعث شد که در همان سه ماهه انجام مذاکرات اولیه قانون معروف روادید درمورد سفر کنندگان به ایران وضع شود.

وی همچنین در پاسخ به طرح مباحث فلسفی در مذاکراتشان گفت: به اینکه می خواستیم منطقمان را به طرف مقابل بفهمانیم افتخار می کنیم. اگر دیکتاتور یکطرف میز می نشیند حق دیکته گفتن ندارد. ما میخواستیم بگوییم مذاکره جای دیکته گفتن نیست.

وی در پایان گفت: نتیجه دیکته گفتن و دیکته نوشتن این است که کسانی که دل به الاق بستند از فیل نگران بودند!

در پایان ایشان با بدرقه فشرده و انبوه دانشجویان مواجه شد بطوری که مسئولین ناچار به تاخیر در پرواز شدند.

انتهای پیام//

ارسال به شبکه های اجتماعی
ارسال دیدگاه
نام :
ایمیل:(اختیاری)
متن نظر:
لطفا مقدار عبارت
را در باکس روبرو وارد کنید:
ارسال
نظرات
انتشار یافته: 0
در انتظار بررسی: 0
غیر قابل انتشار: 0

آخرین اخبار

۱۳۹۶/۹/۱۱ - ۰۹:۱۶
استقبال سرد سیستان در ورزشگاه خالی از روحانی/ رئیس جمهور وارد زابل شد
با وجود تمهیدات گسترده مسئولین استانی و حضور دانش آموزان جهت استقبال از روحانی، ورزشگاه محل سخنرانی وی همچنان خالی است.
۱۳۹۶/۹/۱۰ - ۲۱:۵۶
آخرین اخبار از سفر رئیس جمهور به استان
اعتراض تشکل های دانشجویی به نحوه برگزاری مراسم روز دانشجو، تعطیلی کلاس های نوبت صبح دانشگاه زابل به دلیل استقبال از روحانی و فعالیت های موقتی و سوری ارگان های مختلف، تا کنون از مهمترین اخبار سفر رئیس ...
۱۳۹۶/۹/۱۰ - ۲۱:۰۶
باران بنر و بیلبوردهای استقبال از روحانی در زاهدان
در حالیکه سیستان و بلوچستان فقیرترین استان کشور محسوب می شود، باید پرسید هزینه نصب بنرها و بیلبوردهای استقبال از حسن روحانی از کجا تامین گردیده است.
۱۳۹۶/۹/۱۰ - ۱۸:۲۸
دعوت از رئیس جمهور جهت پاسخگویی به دانشجویان درخصوص وعده های محقق نشده دولت در استان
بسیج دانشجویی دانشگاه زابل با انتشار دعوت نامه‌ای خطاب به رئیس جمهور، خواستار برگزاری جلسه پرسش و پاسخ حجت‌الاسلام روحانی با دانشجویان و پاسخگویی نسبت به وعده‌های محقق نشده دولت در استان سیستان و بلوچ...
۱۳۹۶/۹/۱۰ - ۱۸:۱۵
نرده‌کشی دانشگاه سیستان‌وبلوچستان برای سخنرانی روز دانشجوی رئیس‌جمهور/ برخورد تبعیض‌آمیز با تشکل‌های دانشجویی
دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه سیستان و بلوچستان از نرده‌کشی و دیوارکشی این دانشگاه در زمان حضور رئیس جمهور خبر داد و از برخورد تبعیض‌آمیز با دانشجویان انتقاد کرد.
۱۳۹۶/۹/۱۰ - ۱۷:۵۰
اعتراض تشکل های دانشجویی دانشگاه سیستان و بلوچستان به محدودیت های مراسم 16 آذر
تشکل‌های دانشجویی دانشگاه سیستان و بلوچستان در بیانیه‌ای از نهاد ریاست جمهوری و مسئولین دانشگاه خواستند تا به نمایندگان تمام تشکل‌ها اجازه سخنرانی در دیدار با رییس جمهور داده شود.
۱۳۹۶/۹/۸ - ۱۰:۵۶
لزوم تأسیس منطقه آزاد تجاری با مدیریت درست و حرکت به سمت تحول عاقلانه/ اگر تقسیم استان شکل نمی‌گیرد حداقل به اندازه سه استان برای سیستان و بلوچستان اعتبار در نظر گرفته شود.
حجت الاسلام و المسلمین کیخا گفت: باید منطقه آزاد تجاری صنعتی با مدیریت درست و با به کار گماشته شدن افرادی که در راستای اهداف نظام حرکت می کنند و تحول عاقلانه ای در منطقه ایجاد می کند شکل گیرد.
۱۳۹۶/۹/۸ - ۱۰:۰۸
۱۴ آذرماه مراسم روز دانشجو برگزار می‌شود/ به مسئولان دانشگاه توصیه کردیم به تمام درخواست‌ها مجوز بدهند
معاون فرهنگی وزارت بهداشت گفت: امسال مراسم روز دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی سه شنبه ۱۴ آذر برگزار می‌شود.
۱۳۹۶/۹/۸ - ۰۹:۴۲
آتش‌به اختیار فرهنگی یک موضوع جدی در دانشگاه آزاد است/ گاهی از سوی مسئولان «شو» اجرا می‌شود
رئیس دانشگاه آزاد گفت: آتش‌به اختیار فرهنگی یک موضوع جدی در این دانشگاه است، برخی کار‌ها اعلامی نیست بلکه اعمالی است یعنی نباید فریاد بزنیم باید عمل کنیم.